Bár a címben két kérdés is található, én mégis egy harmadikkal kezdeném. Kinek jó? Érezted már úgy, hogy az autóversenyzés neked is megfelelő elfoglaltság lenne, de sajnos nem tudod magad kipróbálni benne? Amennyiben a válasz igen, akkor van egy jó és egy rossz hírem. A jó az, hogy érdekel a dolog, a rossz az, hogy ki tudod próbálni, csak eddig nem tetted (bár tulajdonképpen ez is jó hír nem?!).

Manapság a mindenki számára elérhető szimulátorok választéka olyan széles, hogy bárki megtalálhatja azt amit keres, a GT versenyzéstől elkezdve a rallyn keresztül a Formula 1-ig bezárólag. Az autóversenyzés a valóságban sokak számára teljesen elérhetetlen, mivel vagy égbekiáltó tehetség kell hozzá (bár sokszor az is kevés), vagy nagyon sok pénz. Ha egyik sincs, vagy csak előbbi, akkor jön képbe a szimulátor, mint olcsó(bb), vagy kevésbé időigényes megoldás.

Általános tévhit, hogy csak a legjobbak szimulátoroznak. Ebben örömét lelheti az is aki nem olyan tehetséges, mint Hamilton, vagy Ogier.

Gondoljunk csak bele hányan járnak el boldogan munka után futballozni, úszni, vagy akár golfozni úgy, hogy nem születtek sem Lionel Messinek, sem Hosszú Katinkának, sem pedig Tiger Woodsnak…

Mi ez és miért jó? A két kérdés valójában szorosan összefügg. Amennyiben még nem vezettél versenyautót, sem pedig komoly szimulátort, akkor egészen biztos, hogy csak tippjeid vannak arról, hogyan kell gyorsan menni. Nem, itt most nem arra gondolok, hogy Budapest-Siófok megvan 30 perc alatt, meg a pirostól a pirosig sikerül legyorsulni a szívódízellel az 1.4-es Golfot. Sem ehhez, sem pedig a Tesco parkolóban való fánkokhoz nem kell se ész, se tudás. Most szeretném leszögezni, hogy ez nem versenyzés, de mivel nem akarok senkit megbántani jelzőkkel nem illetném azokat, akik azt hiszik, hogy mégis. Hagyjuk meg nekik az élményt, te kedves olvasó, akinek nem erről szól az egész, de bővebben is érdekel tarts velem.

A mai játékok, vagy programok próbálják elhozni az otthonodba a valódi versenyzés élményét. Vannak köztük olyanok, amelyek inkább az élményt, mások inkább a realitást helyezik előtérbe. Előbbit én az autós játék kategóriába sorolom, függetlenül attól, hogy akadnak köztük nagyon jók is, de erről részletesen majd egy későbbi cikkben írok.

A realitást előtérbe helyező szoftverek már képesek azokat a nehézségeket, akadályokat eléd tárni, amelyek egy valódi versenygép gyors elvezetésével járnak. Persze nem mindet, hiszen a G erők, vagy az illatok és szagok, a hőség, a dehidratáltság, az extra stressz, vagy félelem, hogy fizikailag is komoly bántódásod eshet a „játékban” nem léteznek és általában a kritikusok (akiknek legtöbb esetben sem valódi, sem pedig szimulátoros tapasztalatuk nincs) pont ezekkel érvelnek a szimulátorok ellen.

Megtanulhatod viszont, hogy mi is az az apex, mit jelent a rövid féktáv, hogyan kell maximális koncentráció mellett a leggyorsabban autózni tömegben, vagy akár egy körön is stb… Megmérkőzhetsz másokkal, függetlenül attól milyen szinten vagy, barátkozhatsz és akár közösségekhez is csatlakozhatsz. Ezek a programok kiválóan alkalmasak arra, hogy kiéld az esetleges kompetitív vágyaidat és fürödj az adrenalinban. Igen, utóbbihoz kell, hogy az egész érdekeljen és kedveld, de horgászni se mész el, ha nem szeretsz egy helyben ülni a szabadban nemde?

Ez a cikksorozat azoknak szól, akiket érdekel a téma, de sosem jutottak el oda, hogy beleássák magukat ebbe és ezért nem volt meg a kezdőlöket, de csak mostanáig! A következő részben segítséget nyújtok a kezdéshez és megtudhatod, hogyan próbálhatod ki nagyon olcsón, hogy valóban érdekel-e téged a szimulátorozás.